Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Oceláři pilují techniku bruslení

15.07.2013 · Martin Stebel
Konec odpočinku – práce volá! V pondělí 15.července vyjela po dvoutýdenním volnu skupina třineckých hokejistů na plochu Werk arény. Úvodní tréninkový týden na čerstvém ledě bude zaměřen především na techniku správného bruslení.

Dvouměsíční tréninková dřina "na suchu" je definitivně minulostí, na řadu přichází led. Kouč Jiří KALOUS přivítal v pondělí ráno větší část aktuálního kádru Ocelářů, zbytek týmu se připojí až v příštím týdnu - 22.7.


Na ledě nescházel ani rekonvalescent Lukáš Galvas. foto: Marian Ježowicz


----------------------------------------------------------------------------------------

Kdo byl v pondělí 15.července na ledě:

Obránci:

Josef HRABAL, Vladimír ROTH, David ROUPEC, Jakub KANIA, Martin LOJEK, Petr GEWIESE, Michael FOLTÝN, Lukáš GALVAS, Daniel KREJČÍ

Útočníci:

Jan PETEREK, Jiří POLANSKÝ, Jakub ORSAVA, Marek ZAGRAPAN, Radim MATUŠ, Adam RUFER, Rostislav MAROSZ, David OSTŘÍŽEK, Denis KINDL, Marek RŮŽIČKA, Jakub IŽACKÝ

----------------------------------------------------------------------------------------

Tréninkové jednotky zaměřené na techniku bruslení probíhají pod taktovkou Luboše KOŇÁKA, jenž je v této disciplíně odborníkem na slovo vzatým. Odchovanec litvínovského hokeje je absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově. Deset let pracoval v pražské Slavii, kde mimo jiné od dětství učil techniku bruslení jednoho z největších talentů současné české hokejové školy Tomáše Hertla. V Třinci bude své cenné zkušenosti předávat nejen hráčům "A" mužstva, ale taky mládežnickým výběrům.


Trenér Luboš Koňák v současné době působí i ve Švýcarsku. foto: ilbernina.ch

Prozraďte prosím, v čem tkví podstata vašich tréninkových metod?

Přiznám se, že nemám rád americký termín "power skating", což je trochu zprofanované označení, které mimo jiné zahrnuje tahání pneumatik po ledě. Volím raději pojem "technika bruslení". Moje tréninky jsou z větší části průpravná cvičení, jde vlastně o přímé a nepřímé odrazy. Přímý odraz je, když se odrazíte a jedete do určitého směru, nepřímý odraz je, když přenášíte váhu. Není to americký či kanadský způsob tréninku, je to víceméně česká škola, která vždy fungovala výborně. Důkazem toho je, že jsou tady hráči, kteří mohou hrát hokej i ve čtyřiceti, jako třeba Ručinský, Nedvěd či Peterek.

Jaké hlavní zásady chcete během týdne svým svěřencům vštípit?

Rozhodně nechceme hráčům předělávat styl, ten má každý svůj, ale způsob jak se pohybovat po ledě, je pouze jeden. Naší snahou je, říct jim a ukázat, jak se mohou v technice bruslení posunout dál. Snažím se jim vysvětlit nějaké zákonitosti, které jsou v každém pohybu. Smyslem je ukázat, že i v dospělém věku si mohou zdokonalit techniku.

Kde podle vás dělají hráči největší bruslařské chyby?

V kategorii dospělých vidím problém v tom, že hráči mají někdy více síly než techniky. U dětí je to opačně. Ty mají techniku a postupem času naberou sílu. Chci jim tedy ukázat, že to jde dělat víc technicky a sílu přidávat až postupně. Nedostatek techniky se projeví, když jim občas "nejedou" nohy poslední třetinu. Prakticky každý hokejista má obrovskou sílu. První a druhou třetinou vydrží bruslit, ale ve třetí třetině může být problém. Techničtí hráči vydrží i tu poslední část. Chci jim tedy vštípit větší ladnost pohybu, aby tam bylo víc klouzání.

Kdo by mohl být bruslařským vzorem a inspirací pro ostatní hokejisty?

Pokud bych zůstal na českém území, tak řeknu jména jako Martin Ručinský, Martin Straka. To jsou TOP hráči, od kterých by se ostatní mohli technice bruslení učit. Je to generace ze začátku sedmdesátých let, tehdy se správnému bruslení věnovalo víc času. Rozhodně není náhoda, že tito hráči vydrželi hrát na špičkové úrovni i ve vysokém věku.