V článku najdete přehled zajímavých jubileí z pohledu historických individuálních statistik třineckých Ocelářů od roku 1995, kdy postoupili do extraligy, do letošního roku. V právě skončené sezóně 2016-17 padla řada zajímavých milníků, několik třineckých hokejistů dorovnalo pozoruhodné rekordy jak z pohledu jejich kariéry pod Javorovým, tak z hlediska jejich ligového působení vůbec. Právě na to se na následujících řádcích podíváme.
Brankáři
Třinecký brankář Peter Hamerlík v této sezóně odchytal celkově 17 zápasů, což mu stačilo k tomu, aby v počtu odchytaných zápasů přeskočil dosud vedoucího Martina Vojtka. Ten od sezón 2000-01 do sezóny 2011-12 odchytal za Třinec celkově 251 zápasů, mnohonásobný slovenský reprezentant jej překonal o čtyři zápasy – Hamerlík má po této sezóně na svém kontě 255 utkání (z nich 126 vítězných) a je v čele pořadí brankářů dle počtu odchytaných zápasů. Pětatřicetiletý „Hamas“ strávil také v brankovišti nejvíce minut ze všech brankářů, kteří kdy za Oceláře v brance nastoupili – 14 652.
Druhý maskovaný muž, Šimon Hrubec v sezóně v součtu základní části a play off odchytal celkem 43 utkání a jako pátý brankář v extraligové historii klubu překročil hranici 200 odchytaných zápasů. Před ním jsou v pořadí Peter Hamerlík (255 utkání), Martin Vojtek (251), Vlastimil Lakosil (243) a Radovan Biegl, který stejně jako Hrubec odchytal 215 duelů (ale strávil v brankovišti o téměř 300 minut méně než Hrubec – 11 877 oproti 12 156).
Šimon Hrubec a Peter Hamerlík jsou brankářskými kolegy již od roku 2012. Příští extraligový ročník tak bude již šestým v pořadí, do kterého Oceláři půjdou s touto brankářskou dvojicí. Kromě kolegů ve zbroji jsou Hrubec s Hamerlíkem také hokejisty, jenž v loňské sezóně překonali zajímavý milník – Hrubec se stal pátým brankářem s více než dvěma sty starty, Hamerlík se zase vyhoupnul do čela pořadí gólmanů dle počtu startů.
Ve třineckém brankovišti se od podzimu 1995, co Třinec nastupuje v extralize, protočilo celkově 28 gólmanů. Jsou mezi nimi zajímavá jména, byť někteří brankáři sehráli v ocelářských barvách epizodní roli. V seznamu je například dlouholetý brankář Znojma, Komety Brno nebo Olomouce Jiří Trvaj (120 minut), mistr loňské extraligové sezóny s Libercem a aktuální brankář Znojma v EBEL lize Marek Schwarz (280 minut), aktuální základní kámen olomoucké defenzivy Branislav Konrád (126 minut) nebo brankář Traktoru Čeljabinsk, mistr ligy 2015 s Litvínovem a aktuální brankář národního týmu Pavel Francouz (40 minut).
Obránci
Obránce Josef Hrabal působí pod Javorovým s krátkými přestávkami na zahraniční angažmá již od roku 2009. Za tu dobu se mu podařilo v historických statistikách z hlediska počtu odehraných zápasů přeskočit všechny ostatní obránce, kteří kdy za Oceláře hráli. Nastoupil do 395 utkání a překonal tak o deset zápasů vedoucího muže historického kanadského bodování třineckých obránců Ľubomíra Sekeráše, je spolu ještě s Davidem Noskem jedním z trojice defenzorů, kteří za Třinec odehráli aspoň tři stovky duelů a chybí mu pouhých pět zápasů, aby se stal prvním obráncem se čtyřmi sty zápasů za tým zpod Javorového.
Josef Hrabal přišel do Třince v roce 2009. Do té doby byla jeho kariéra spojena především se Vsetínem, hrál ale také v Rusku, Švédsku a byl draftován Edmontonem. Od roku 2009 odehrál za Třinec 395 zápasů, vstřelil 38 branek a na dalších 114 přihrál.
Vladimír Roth má pověst ofenzivního obránce, který dokáže produktivitu týmu podpořit spoustou bodů především v přesilových hrách. Roth za Třinec odehrál 230 utkání a nasbíral 120 kanadských bodů (34+86). Jeho bodová potence, tedy zhruba jeden bod za dvě utkání, je srovnatelná s takovými osobnostmi třineckých hokejových dějin jako jsou již zmíněný Ľubo Sekeráš nebo Libor Procházka.
Roth je jedním ze čtyř obránců, kteří překonali hranici sta kanadských bodů za třinecké barvy. Je velmi platný v přesilovkách. V právě skončené sezóně v nich vstřelil pět branek a přihrál šestkrát. Lepší byl v ocelářských barvách v početních výhodách pouze Jakub Petružálek.
Tomáš Linhart si za čtyři sezóny v barvách třineckého klubu vysloužil nálepku poctivého defenzivního štítu. Neoplývá vysokou produktivitou, za 223 utkání si připsal jen sedm branek a celkově 52 kanadských bodů, jeho význam pro tým však ukazuje plus/mínus hodnocení - tedy hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankáři při rovnovážném nebo nevýhodném počtu hráčů na ledě. Linhart s +51 body je v tomto pořadí ze všech třineckých obránců druhý - lepší byl pouze olympijský vítěz z Nagana Libor Procházka (+58).
Linhart, který v extralize kromě třineckých barev hrál ještě ve Zlíně a za pardubický tým, v této sezóně také překonal jedno kariérní jubileum - odehrál 700. utkání. Spolu s ním se podobných a ještě významnějších milníků dočkali další spolehliví obránci, které už však nadále v třineckých barvách neuvidíme. David Nosek (dále Zlín) odehrál 900 utkání (celkově 907 utkání a 263 kanadských bodů) a Lukáš Galvas (dále Olomouc) překonal dokonce tisícovku (nyní 1012 zápasů a 223 bodů).
Tomáš Linhart patří mezi spolehlivé třinecké defenzory. Odehrál za Oceláře čtyři sezóny a během nich v souhrnu nastřádal +51 kanadských bodů. Historicky je v této statistice lepší pouze Libor Procházka. Linhart v této sezóně překonal hranici 700 zápasů v extralize - v součtu s kariérou ve Zlíně a Pardubicích má na svém kontě 747 utkání.
Během této sezóny se v barvách třineckého klubu objevilo několik nových mužů. Poprvé za Třinec nastoupil Jan Bartko a Miha Štebih, který tak navázal na epizodní působení svého slovinského kolegy Jurije Repeho z předchozí sezóny. Celkem za třinecký klub od podzimu 1995 nastoupilo 112 klasických obránců (nepočítáme-li spíše vynucené anabáze některých hráčů na jiných postech - např. historicky Zdeňka Pavelka v obraně nebo naopak výpomoc Josefa Hrabala v útoku).
Útočníci
Třinecký forvard Jiří Polanský strávil kvůli dobře známé situaci z přelomu listopadu a prosince pod Javorovým jenom část loňské sezóny, konkrétně 25 utkání. Tímto si však upevnil svoji pozici na čele historického pořadí útočníků (a celkově všech hokejistů, kteří hráli extraligu za Oceláře) z hlediska počtu utkání. Polanský odehrál za třinecký klub celkově 759 utkání, druhý v pořadí je aktuální sportovní ředitel Jan Peterek (675 utkání) a z aktivních hráčů obránce Hrabal (395) a z útočníků častý Polanského spoluhráč z lajny Adamský (388). Pokud přičteme krátkou havířovskou epizodu z dob začátků kariéry (2002-03) má Polda odehráno také nejvíce utkání v extralize z útočníků celkově – jedná se o 791 zápasů. Druhý v tomto pořadí je mezi útočníky Adamský, který před třineckým angažmá hrál roky v Plzni – v extralize naskočil mezi mantinely v 766 zápasech.
Jiří Polanský – hráč s největším počtem extraligových startů za třinecké Oceláře v historii. Ve třineckém dresu odehrál 759 zápasů s bilancí 479 kanadských bodů (191+288). Ve skončené sezóně si připsal 25 extraligových startů.
Druhého zmíněného velezkušeného forvarda Martina Adamského už taky za sedm sezón mezi Oceláři můžeme řadit mezi třinecký inventář. Adamský nastřádal v sezóně 25 kanadských bodů a přeskočil tak na sedmém místě historického bodování klubu kapitána ligových mistrů z roku 2011, Radka Bonka. Adamský odehrál 388 ligových zápasů za Třinec a připsal si 228 bodů (118+110). Alternativní kapitán třinecké družiny z loňské sezóny (a v některých zápasech fungoval jako vůdce družstva) má pro příští sezónu na dosah dva milníky – 400 utkání za Oceláře, což se dosud povedlo pouze čtyřem hráčům (mimo jiné Rostislavu Martynkovi, který se po sedmi letech přesunem do Frýdku-Místku vrací do ocelářské organizace), a 247. kanadský bod – tím by překonal na šestém místě klubového historického kanadského bodování usídleného Davida Květoně.
Adamský patří mezi 13 „třístovkářů“. Za Oceláře odehrál 388 ligových zápasů, celkově ve své extraligové kariéře má na svém kontě již k osmi stovkám utkání. Adamský v sezóně 2016-17 odehrál 57 utkání s bilancí 13+12.
V útoku jsme byli svědky jednoho zajímavého posunu v historickém kanadském bodování. Elitní snajpr Martin Růžička, který měl vinou zranění velmi poznamenanou sezónu, překonal v tabulce bodování svého aktuálního trenéra Marka Zadinu. Růžička se tak posunul na čtvrté místo v historickém kanadském bodování klubu! Růžička má z aktivních hráčů, tedy z těch, kteří v loňské sezóně oblékali barvy Třince, jako jediný více než bod na zápas. Další posun v tabulce však bude mít rodák z Berouna těžký - před ním je Jan Peterek, na kterého ztrácí 135 bodů (v případě, že by si zachoval neskutečný průměr 1,1 bodu na zápas, trvalo by mu Peterka dohnat 123 utkání) a z aktivních hráčů je před ním už pouze Jiří Polanský, na něhož ztrácí 162 bodů (při zachování průměru by to trvalo 147 zápasů – tedy téměř tři sezóny). Nutno ale dodat, že Růžička za Třinec odehrál o 468 utkání méně, což ještě více podtrhuje jeho neskutečné sezóny, které za Oceláře odehrál.
Martin Růžička se v sezóně 2016-17 posunul z pátého na čtvrté místo historického kanadského bodování, když přeskočil Marka Zadinu. Růžička za Třinec odehrál 291 zápasů a nasbíral 317 bodů za 154 gólů a 163 asistencí! Skvělý útočník má nadosah jedno kariérní jubileum – v šestém zápase, do kterého od této chvíle naskočí, odehraje svůj pětistý ligový zápas (v součtu kariéry strávené v Třinci, ve Znojmě a na Spartě).
Erik Hrňa se po krátkém angažmá v Plzni před loňskou sezónou opět vrátil do Třince a po sezóně se zastavil na bilanci 62+65. Hranice 62 vstřelených branek je z historického pohledu velice zajímavá - stejný počet branek za Třinec nastříleli historicky Branislav Jánoš, Jan Marek a Hrňův dlouholetý parťák Jakub Orsava.
Podívejme se podobně jako v obraně na nováčky i v útoku. Celou sezónu, kromě zhruba jedné čtvrtiny základní části, kterou musel vynechat pro zranění nohy, odehrál za Oceláře Američan Cory Kane. Závěrečnou část sezóny po přesunu z Pardubic odehrál ve Werk areně Kanaďan Tyler Redenbach. Cory s Tylerem se po obránci Robu Davisonovi a útočnících Bryanu McGregorovi a Darcy Verotovi stali čtvrtým a pátým severoamerickým hráčem, kteří za Třinec v extralize hráli. Největší stopu v Třinci udělal McGregor, jenž se v roce 2011 podílel na zisku mistrovského titulu. Kromě borců ze zámoří poprvé v barvách Třince nastoupili Jan Hladonik, Miloš Roman a samozřejmě předsezónní nebo pozdější posily jako Tomáš Netík, Rastislav Špirko nebo Jakub Petružálek.
Cory Kane přišel do Třince na doporučení v Americe usazeného bývalého útočníka třineckých Ocelářů Ladislava Kohna. Ve své premiérové sezóně v české lize si nevedl vůbec zle - ve 44 zápasech nastřádal 23 kanadských bodů. Tyler Redenbach své reference v Evropě již měl - po přesunu z Pardubic odehrál za Třinec 13 zápasů s bilancí 2+3.
Dva třinečtí forvardi po loňské sezóně zůstali těsně pod hranicí sta kanadských bodů nastřádaných v barvách Třince. Daniel Rákos zůstal na kótě 98 bodů za 43 branek a 55 asistencí, potřeboval k tomu 279 utkání. Kapitán slovenské reprezentace Vladimír Dravecký, který si momentálně prodlužuje sezónu na světovém šampionátu v Kolíně nad Rýnem (jemuž se budeme v souhrnu věnovat v článku příští týden), nasbíral ve 178 odehraných zápasech za Oceláře celkem 97 kanadských bodů (40+57).
Daniel Rákos v loňské sezóně trenéry ani třinecké fanoušky rozhodně nezklamal. V součtu základní části a play off odehrál 57 utkání, vynechal tak jediný zápas třineckých Ocelářů, a připsal si 12 gólů a 11 asistencí. V součtu s předchozím pardubickým angažmá má na svém kontě 502 utkání - jubilejní pětistý zápas v nejvyšší soutěži odehrál v březnu v rámci čtvrtého čtvrtfinále v Chomutově.
Foto v článku: Marian Ježowicz
Ještě dodejme, že za třinecký klub od postupu do extraligy nastoupilo celkově 187 forvadů. V součtu s výše zmíněnými 28 gólmany a 112 obránci můžeme konstatovat, že extraligu za Třinec v letech 1995 – 2017 hrálo celkově 327 hráčů.