Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Skončila patnáctá sezóna Ocelářů v extralize...

01.04.2010 · Michal Samiec, Tomáš Vacho
Další rok třineckých Ocelářů v nejvyšší hokejové soutěži je za námi. Byla to sezóna plná zvratů, radosti i smutku. Naši hokejisté v letošním konečném součtu skončili za očekáváním fanoušků, když po nadějně vyvíjející se sezóně zůstali před branami semifinále.

Před sezónou

Oceláři před zahájením letošního ročníku ústy svých vrcholných představitelů vztyčili několik pilířů. Tím základním byl přímý postup do vyřazovacích bojů navzdory nepříznivým předsezónním prognózám různých odborníků z hokejového prostředí, kde byli naši hokejisté v drtivé většině případů předem odsouzeni ke dnu tabulky.

Kompletní obměna brankářské dvojice, zvučná jména v kolonce příchodů a poměrně vyrovnané výkony v přípravě však ukazovaly, že mužstvo zpod Javorového to s útokem na elitní šestku myslí vážně.

Vlažný začátek a poté první místo

Vstup do soutěže se Třineckým povedl tak napůl. Úspěch na Slavii z prvního kola zastínily tři bezprostředně následující prohry. Poté se jejich výkony neskutečně zvedly a do dvacátého kola až na výjimky poráželi jednoho soupeře za druhým. Díky tomu se Třinec stal pro dvě kola české nejvyšší hokejové soutěže lídrem. Tato pasáž nakonec byla klíčová pro zajištění přímého postupu do PLAY-OFF, na Oceláře poté přišel útlum a s ním i postupné klesání v tabulce.

Nutno podotknout, že o tuto fazónu se z velké části postarali hráči, kteří byli do týmu zapracováni buďto před sezónou, nebo chvíli po jejím začátku. Konkrétně je řeč o Martinu Růžičkovi, Ladislavu Kohnovi a Lukáši Zíbovi, jejichž bodové příspěvky byly alfou a omegou těchto skvělých okamžiků.

Body z první poloviny se hodily

Oceláři svými výkony z první poloviny soutěže dokázali, že mezi outsidery rozhodně nepatří. Jenže právě okolo poloviny základní části se třinecká mašina jaksi zasekla. Klesající forma Slezanů s postupujícím časem přinášela poměrně nevyrovnané výkony, spolupráce elitních formací neklapala jako zezačátku. Porážky převažovaly nad výhrami, v poslední čtvrtině Třinečtí dokonce nedokázali vyhrát za plný počet bodů více než dvakrát.

Propad v bodových přídělech znamenal stejný efekt i v tabulce. Z výše uváděného prvního místa Třinec postupně spadl až na místo šesté, které jako poslední zajišťovalo přímý postup do vyřazovacích bojů. Oceláři ale mohli být klidní – vlivem dostatku bodů pocházejících z prvních dvou čtvrtin byla jistina přímého postupu zajištěna již pět kol před koncem.

Předčasný konec

V rozhodující fázi sezóny narazilo mužstvo z Werk Arény na nepříjemného soupeře, s nímž mělo v základní části nezáviděníhodnou bilanci – HC Eaton Pardubice. V PLAY-OFF se začíná od nuly. Ale poté, co jsme byli svědky střetnutí těchto celků nejen v samém závěru základní části, kdy Oceláři na svém ledě propadli, ale i ostatních vzájemných utkání, byly karty rozdány jednoznačně ve prospěch Východočechů.

Po prvním dvojzápase v Pardubicích vezli Třinečtí domů překvapivý stav série 1:1, což se zdálo jako dobrá pozice před dvojitým měřením sil na třinecké půdě. Třinec ale z obou domácích utkání odešel se svěšenou hlavou, čímž soupeři dopřál mečbol. Pardubice zvítězily i počtvrté za sebou, nabídnutou šanci využily a na úkor našeho mužstva postoupily do semifinále.


Graf formy Ocelářů během celé sezóny

Sezóna ve znamení oslav

Málokterému fandovi našeho hokejového klubu uniklo, že letošní ročník probíhal ve znamení oslav osmdesátého výročí hokeje v Třinci. Oceláři v průběhu sezóny připravili několik unikátních akcí, díky kterým jste se mohli být u toho. Kromě toho, že Třinec v reakci na toto významné jubileum jako jediný v české extralize odehrál ročník na téměř bílém ledě, proběhla také výstava spojená s autogramiádou v kulturním domě Trisia. Zároveň byla nabídnuta možnost zakoupení almanachu mapujícího třinecký hokej od jeho počátků až do současnosti.

Jedním z vrcholů oslav mělo být i utkání se Spartou Praha odehrané v retro dresech v období Vánoc. Skvělá podívaná pro více než pět tisíc dorazivších diváků postrádala pouze výhru Ocelářů, kteří po tuhém boji podlehli svému sokovi až na penalty.

Milníky a jubilea, které padly

Během sezóny 2009/2010 padlo několik milníků, na které někteří třinečtí hráči čekali. Svůj 900. extraligový zápas sehrál ve druhém čtvrtfinále v Pardubicích kapitán Ocelářů Jan Peterek. Extraligové utkání číslo 500 pak v této sezóně stihl Mario Cartelli (ve 14. kole doma proti Slavii) a Jan Výtisk (ve 25. kola doma proti Kladnu). Čtyřstý zápas v extralize odehrál Daniel Seman (podobně jako Cartelli ve 14. kola doma proti Slavii), stejného čísla dosáhl i Rostislav Martynek – ten dokonce všechny zápasy odehrál za Oceláře (v 51. kola doma proti Kladnu). 400 zápasů za Třinec oslavil také kapitán Peterek (v 17. kole ve Vítkovicích). Oba poslední zmiňovaní oslavenci tak okupují druhou, resp. třetí příčku v počtu odehraných zápasů za Třinec – 1. Král 500 zápasů, 2. Peterek 439, 3. Martynek 406.

Svůj dvoustý zápas na lavičce extraligového Třince oslavil ve 13. kole trenér Pavel Marek. Dva milníky najednou pak padly v zápase 23. října ve Zlíně, kde Třinec vyhrál 6:4. V 50. minutě Rostislav Martynek vstřelil svou stou extraligovou branku, která byla zároveň v pořadí brankou číslo 2500 v historii extraligového Třince. Pořadí na čele tabulky třineckých střelců v extralize – 1. Král 209, 2. Zadina 139, 3. Peterek 108, 4. Martynek 102. Zápas číslo 200 ve své extraligové kariéře ještě stihl Tomáš Duba a David Květoň a dvoustý zápas za Třinec Mario Cartelli a v posledním zápase play-off Daniel Seman. První stovku extraligových utkání zaokrouhlil Josef Hrabal, Janis Andersons a Radek Bonk, stovku za Třinec dovršil Janis Andersons a David Květoň.

Brankáři

V třineckém brankovišti se protočili jen dva brankáři. Tomáš Duba měl lepší čísla v základní části, byť odchytal méně času než jeho parťák Peter Hamerlík. Oba se v úspěšnosti drželi na 91 %, Duba se dokonce vyškrábal nad 92 %. V play-off odchytal většinu času Hamerlík a měl prakticky stejnou úspěšnost jako v základní části.

Obránci

V obraně se představilo celkem jedenáct borců. Ovšem Lubomír Vosátko s Jakubem Kaniou odehráli dohromady pouze pět zápasů a Jan Platil v podstatě v sestavě nahradil Jana Výtiska, který na konci ledna měsíc po jeho příchodu tým opustil, a v současnosti hraje v Liberci. Jinak v zadních řadách Ocelářů hrála stálá sestava. Nově příchozí Lukáš Zíb, jenž s 29 body vyhrál soutěž produktivity obránců, vytvořil dvojici s dalším nováčkem, reprezentačním aspirantem Josefem Hrabalem. Ve čtvrtém obranném páru většinu ročníku strávil Martin Lojek a lotyšský obránce Janis Andersons. Trojice Tomáš Malec, Daniel Seman a Mario Cartelli nasbírala 60 kanadských bodů a svůj očekávaný ofenzivní příspěvek jistě splnila. Nejužitečnějším obráncem z hlediska +/- bodů byl Malec.

Útočníci

Třinecký útok táhla zejména formace, ve které nastupoval Ladislav Kohn, autor 60 kanadských bodů v 56 zápasech sezóny, jenž přišel původně na část sezóny, posléze se ale rozhodl spojit svůj osud s týmem zpod Javorového pro delší období. Tahounem byla i další posila, exznojemský útočník Martin Růžička, kterého většina fanoušků zřejmě považovala za defenzivního forvarda, nakonec se však s 25 trefami stal nejlepším střelcem Ocelářů. Mezi těmito dvěma borci většinu ročníku nastupoval Jiří Polanský, v play-off se tam představil také bojovník s mnoha zkušenostmi z NHL Radek Bonk, ročník v tomto útoku pak začínal slovenský snajpr Jozef Balej, jenž však vinou zranění stihl v základní části pouze 13 zápasů a vrátil se až na play-off. Druhým celkem stabilním útokem pak byla formace kapitána Jana Petereka. S tím většinu sezóny strávil na křídle David Květoň, který měl po loňské sezóně slabší rozjezd, nakonec se však rozstřílel na solidních 18 branek v základní části. Prostor v tomto útoku dostal také třinecký odchovanec Rostislav Martynek a následně po aklimatizaci mladá posila ze zámoří Tomáš Pospíšil. Prostor ve třech elitních formacích dostal také Vojtěch Polák, jenž se stal nakonec nečekaným esem v rukávu třineckých trenérů pro případ nájezdů – tváří v tvář brankáři soupeře se při trestném střílení nebo samostatném nájezdu postavil v sezóně celkem 13x a dal 8 branek. Na pomezí třetí a čtvrté formace alternovali Roman Tomas s Petrem Kankem. Ve čtvrté formaci pak nastupovali vesměs mladíci - Zbyněk Hampl, David Ostřížek, Rostislav Marosz, Jakub Orsava, Lukáš Mičulka nebo Martin Podešva. Slovenska posila z Trenčína Vladimír Kútny se v kádru neprosadil a odehrál jen 8 zápasů.

Statistiky – kanadské bodování

Kanadské bodování základní části:
poř Jméno a příjmení        Z  G  A  B
 1. Ladislav Kohn          51 21 33 54
 2. Martin Růžička         51 23 24 47
 3. Jiří Polanský          50 14 22 36
 4. David Květoň           52 18 17 35
 5. Jan Peterek            51  7 27 34
 6. Lukáš Zíb              52  5 22 27
 7. Rostislav Martynek     50 11 12 23
 8. Daniel Seman           50  5 15 20
 9. Vojtěch Polák          49 10  9 19
10. Tomáš Malec            52  4 15 19
11. Mario Cartelli         49  5 13 18
12. Radek Bonk             39  5 12 17
13. Josef Hrabal           47  4  8 12
14. Tomáš Pospíšil         36  4  6 10
15. Roman Tomas            45  8  2 10
16. Jozef Balej            13  4  5  9
17. Petr Kanko             45  3  1  4
18. Martin Lojek           47  1  3  4
19. Zbyněk Hampl           34  0  3  3
20. Jan Výtisk             42  1  1  2
21. David Ostřížek         22  0  1  1
22. Lubomír Vosátko         1  0  0  0
23. Jakub Kania             3  0  0  0
23. Rostislav Marosz        3  0  0  0
23. Jakub Orasava           3  0  0  0
26. Lukáš Mičulka           8  0  0  0
26. Vladimír Kútny          8  0  0  0
28. Martin Podešva         10  0  0  0
29. Jan Platil             17  0  0  0
30. Janis Andersons        42  0  0  0

Brankáři v základní části:
poř Jméno a příjmení    Z  Min  OG  Zás. Prům.   %  SO
 1. Tomáš Duba         23 1184  51  594  2,58  92,1  1
 2. Peter Hamerlík     35 1995  95  971  2,86  91,1  1

Kanadské bodování play-off:
poř Jméno a příjmení        Z  G  A  B
 1. Ladislav Kohn           5  3  3  6
 2. Radek Bonk              5  2  3  5
 3. Martin Růžička          5  2  2  4
 4. Jozef Balej             5  2  1  3
 5. David Květoň            5  1  1  2
 5. Tomáš Malec             5  1  1  2
 7. Lukáš Zíb               5  0  2  2
 8. Jan Peterek             5  1  0  1
 9. Jan Platil              5  0  1  1
 9. Josef Hrabal            5  0  1  1
 9. Mario Cartelli          5  0  1  1
 9. Jiří Polanský           5  0  1  1
 9. Roman Tomas             5  0  1  1
 9. Vojtěch Polák           5  0  1  1
15. Lubomír Vosátko         1  0  0  0
16. Janis Andersons         4  0  0  0
17. Martin Lojek            5  0  0  0
17. Daniel Seman            5  0  0  0
17. Petr Kanko              5  0  0  0
17. Tomáš Pospíšil          5  0  0  0
17. Rostislav Martynek      5  0  0  0

Brankáři v play-off:
poř Jméno a příjmení    Z  Min  OG  Zás. Prům.   %  SO
 1. Peter Hamerlík      5  292  17  173  3,49  91,1  0
 2. Tomáš Duba          1    9   2    6 13,33  75,0  0

Poslední rozloučení

Třineckým hokejistům se poustoupit dále nepovedlo. Rozloučení se skončenou sezónou proběhne dnes, 1. dubna 2010 od 16 hod. ve Werk Aréně. Na programu bude podobně jako loni vyhlášení nejlepších hráčů jednotlivých mládežnických kategorií a to za přímé patronace vybraných hráčů A-týmu. Nebudou chybět ani divácké soutěže o věcné ceny, vystoupení našich roztleskávaček a minihokej přípravky. Proběhne také měření sil A-mužstva a fanclubu. Připravena bude krátká autogramiáda. Vstup je zdarma.