Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Skončila základní část, Oceláři popatnácté v řadě v play off

09.03.2020 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři se popatnácté za sebou kvalifikovali v základní části do vyřazovacích bojů hokejové extraligy, naposledy chyběli na jaře 2005. To je nejdelší úspěšná série ze všech členů letošního desetičlenného startovního pole play off. Další statistické údaje a zajímavosti z dlouhodobé části sezóny najdete v článku.

Sezóna 2019-20, která vyvrcholí v nejbližších týdnech vyřazovacími boji, je pro Oceláře pětadvacátou mezi elitou, šestou v nové aréně a třetí pod vedením trenéra Varadi. Třinečtí hokejisté potvrdili, že pod vedením kouče, který převzal tým v dubnu 2017, nikdy neskončili v dlouhodobé části sezóny hůř než třetí. V elitní trojici po základní části skončili počtvrté v řadě a za posledních sedm let na prvních třech místech tabulky chyběli pouze jednou. Na dalších řádcích se dočtete zajímavosti z týmových i individuálních statistik po základní části.

Statistiky ofenzivy

Vítězem bodování základní části mezi Oceláři byl Matěj Stránský. Ten se ukázal jako parádní posila z talonu Jana Peterka, neboť vyrovnanými výkony táhl ofenzivu třineckých hokejistů, do jejíž sestavy často zasahovala zranění, vždyť Martin Růžička, který vyhrál kanadské bodování Třince loni, naskočil až po Novém roce. Stránský nakonec skončil na šestém místě bodování celé extraligy. Letos jsme byli svědky i výborného ofenzivního výsledku mezi obránci – Martin Gernát byl s 34 body třetí nejproduktivnější Ocelář, třetí nejproduktivnější obránce ligy a s 28 nahrávkami pátý nejlepší nahrávač celé soutěže a to včetně útočníků!

Umístění Kanadské bodování týmu Statistika
1. Matěj Stránský 45 (23+22)
2. Petr Vrána 38 (12+26)
3. Martin Gernát 34 (6+28)
4. Tomáš Marcinko 32 (13+19)
5. Michal Kovařčík 27 (12+15)

Veledůležité góly stříleli Erik Hrňa s Ondřejem Kovařčíkem. Ti se sice nevlezli do elitní pětice z hlediska bodování, ale vstřelili po pět vítězných branek – nejvíc z týmu. U obou to znamená, že prakticky každý druhý jejich gól zajistil výhru týmu – Ondřej Kovařčík vstřelil 10 a Hrňa 11 gólů. Erik Hrňa chytil střeleckou fazónu po Novém roce, když 7 ze svých 11 gólů vstřelil od 12. ledna dál.

Jak si řekneme později, přesilovka byla letos parádní disciplínou Ocelářů! Z hlediska kanadského bodování se na čele umístila pětice hráčů, která menší či větší část sezóny strávila v první přesilovkové formaci. Víc než deset bodů v početní výhodě nasbírali Stránský, Vrána, Marcinko, Michal Kovařčík a Gernát. V oslabení letos dali Oceláři jen dva góly a oba skončily v síti Kladna. Doma v prvním kole prostřelil Cikánka Marcinko a v odvetě na Kladně se prosadil Matěj Stránský.

Statistiky defenzivy

Třinečtí trenéři stejně jako loni v brankovišti protočili celkem pět brankářů. Jako gólmanská jednička začal Patrik Bartošák, který ale ze známých důvodů v týmu skončil v listopadu. V prosinci se pod Javorový přestěhoval z pardubického angažmá Jakub Štěpánek. Ten sice v Dynamu zažil strašidelný začátek sezóny, ale v Třinci chytil druhou mízu a dokázal prodat své bohaté zkušenosti. Nejvíce toho za Oceláře odchytal Petr Kváča, který nastoupil do 30 utkání a z logických důvodů se mohl radovat z největšího počtu výher – celkem 17 zápasů skončilo výhrou Ocelářů a ty na domácím ledě následně mohl s domácími fanoušky oslavit „supermanským“ skokem. Kromě těchto tří brankářů, kteří mimochodem všichni dosáhli výborných statistik ve svém vyměřeném čase v brankovišti, ještě epizodní roli zažil Lukáš Daneček a těžký vstup do extraligové kariéry zažil Nick Malík. Třinecká obrana celkem v osmi zápasech neinkasovala – tři čistá konta vychytal Jakub Štěpánek, po dvě Bartošák s Kváčou a o jedno se tito dva brankáři podělili, když Bartošáka v první třetině čistého zápasu s Hradcem Králové vystřídal právě Kváča. Co je ale zásadní, Oceláři se mohou pyšnit druhou nejpevnější obranou soutěže. Inkasovali totiž pouze o jeden gól víc než nejpevnější obrana mladoboleslavského Bruslařského klubu.

Umístění Statistiky brankářů Z, V/P, Úsp., Prům., SO
1. Jakub Štěpánek 15, 9/6, 93.00 %, 1.96, 3
2. Patrik Bartošák 11, 6/5, 93.23 %, 1.99, 2
3. Lukáš Daneček 1, 0/1, 92.31 %, 2.00, 0
4. Petr Kváča 30, 17/13, 92.06 %, 2.22, 2
5. Nick Malík 2, 0/2, 79.49 %, 6.23, 0

Oceláři patřili v letošní základní části mezi týmy s nejlépe bodující obranou. Celkem pět beků se podílelo aspoň na 10 gólech, v součtu tato elitní pětice bodujících obránců nastřádala 89 bodů. Nejproduktivnějším bekem byl Martin Gernát, který s 34 body zažil nejproduktivnější sezónu ve své kariéře. Milan Doudera, který byl se sedmi góly nejlepším střelcem mezi obránci, zažil také nejproduktivnější i střelecky nejvydařenější základní části ve své kariéře.

Umístění Kanadské bodování obránců Statistika
1. Martin Gernát 34 (6+28)
2. Milan Doudera 19 (7+12)
3. Vladimír Roth 14 (3+11)
4. David Musil 12 (1+11)
5. Tomáš Kundrátek 10 (3+7)

Další statistiky a zajímavosti

Loni jsme na tomto místě psali, že samostatné nájezdy nebyly v základní části pro Oceláře šťastnou disciplínou. Třinečtí v základní části 2018-19 prohráli všechny tři nájezdové rozstřely. A jak to bylo letos? Oceláři odehráli celkem šest utkání, které po 65 minutách skončily nerozhodně. První tři rozstřely prohráli – v Brně, Hradci Králové a proti Zlínu. Do čtvrtého nerozhodného zápasu doma s Kladnem tak Třinečtí tahali šest neúspěšných extraligových rozstřelů v řadě. Kladno doma Oceláři na nájezdy porazili, následně prohráli s Olomoucí, ale následně uspěli ještě proti Zlínu, když i druhý vzájemný zápas v Třinci rozhodovaly samostatné nájezdy.

Třinečtí střelci proměnili 11 nájezdů z 33 pokusů, měli tedy úspěšnost 33 %. Nejvíc gólů v nájezdech vstřelil Matěj Stránský, který proměnil čtyři ze sedmi nájezdů. Dva góly vstřelil Wojtek Wolski (ze tří pokusů) a Jiří Polanský (z pěti nájezdů). Jednou ze dvou nájezdů se prosadili Aron Chmielewski, Roman Szturc a Ondřej Kovařčík. Třinečtí gólmani se vykázali souhrnnou úspěšností 61 %, když z 33 nájezdů inkasovali 13 branek. Nejlepší úspěšnost měl Patrik Bartošák, který z devíti nájezdů zlikvidoval šest. Největšímu počtu nájezdů čelil Petr Kváča – celkem 13 a zneškodnil jich osm.

Oceláři patřili mezi nejlepší týmy z hlediska vhazování. Pouze liberečtí hokejisté měli lepší bilanci, Třinečtí vyhrávali průměrně 53 % buly, v útočném pásmu dokonce ještě o tři procentní body víc vhazování. Z hlediska celé soutěže měli Oceláři v elitní desítce dva zástupce – Petr Vrána vyhrál třetí nejvyšší počet buly z celé ligy (594 z 1 022 případů) a Tomáš Marcinko byl na osmé pozici (449 z 834). Z hlediska úspěšnosti byl Vrána z pravidelně nasazovaných bulařů (víc než 200 vyhraných buly) na čtvrtém místě (58,12 %).

Z týmu Ocelářů se už několikrát vylíhnul nejlepší nováček extraligové sezóny. V roce 1999 to byl Václav Pletka, o čtyři roky později Rostislav Martynek a v sezóně 2017-18 byli ve finálové trojici bratři Kovařčíkové, nakonec vyhrál starší Ondřej. V letošní sezóně se po této trofeji natahuje Patrik Hrehorčák, který je nejvíc bodujícím hráčem ze všech, jež dle kritérií mohou v této kategorii být vybráni. Hrehorčák odehrál 47 utkání, nasbíral 16 bodů a průměrně hrál přes 11 minut. Během jarního play off uvidíme, zda se mu podaří výbornou sezónu přetavit v zisk individuální trofeje.

Během sezóny jsme byli svědky dosažení řady zajímavých milníků třineckými hráči. Namátkou devítistý extraligový zápas Martina Adamského, devítistý zápas pouze ve třineckém dresu Jiřího Polanského, který má momentálně na svém kontě 918 utkání v drese s dráčkem na hrudi a v tomto ohledu nemá konkurenci. Nejbližším v pořadí aktivním hráčem je Adamský s 554 zápasy. Ofenzivní historické milníky po svém návratu upravoval Martin Růžička. Ten si připsal svůj pětistý extraligový bod, završil počet gólů v nejvyšší soutěži a reprezentaci na 250 a přeskočil Jana Peterka na třetím místě historického bodování třineckého klubu. Růžička má momentálně 452 extraligových kanadských bodů, před ním už jsou pouze Jiří Polanský (541) a Richard Král (568).

Jedním z nejdůležitějších extraligových hráčů pro produktivitu svého týmu je Petr Vrána. Je na třetím místě v rámci celé extraligy z hlediska počtu prvních asistencí. 19 jeho přihrávek vedlo přímo ke vstřelení branky. Více z extraligového pelotonu mají pouze ofenzivní esa Gulaš a Birner. Pro ofenzivní kreativitu týmu jsou důležití Matěj Stránský a Aron Chmielewski. Stránský sám se v základní části objevil v 83 gólových šancích a 65 % šancí, které v zápase při jeho pobytu na ledě vznikly, byly třinecké. Podobná čísla vykazuje Chmielewski, oba jsou v tomhle ohledu v top 30 v rámci celé extraligy. Podobně se můžeme podívat na střeleckou produkci – elitním zakončovatelem je Martin Růžička. 63 % střel, které padnou při pobytu Růžičky na ledě, vyletí z třineckých holí. Tedy téměř dvě ze tří střel při Růžičkově pobytu na ledě ohrožují brankáře soupeře. Z hráčů s 10 a více odehranými zápasy je v tomto ohledu na 12. místě v lize.

Fanoušci Ocelářů mohli v této sezóně sledovat pár velmi zajímavých jmen. Krátkou anabázi pod Javorovým zažil Andrej Nestrašil, který se představil ve dvou zápasech, nastřádal čtyři body, přispěl ke dvěma výhrám a vysloužil si bleskově lukrativní angažmá v Magnitogorsku. Z Davosu si pak Oceláři přivezli opožděný vánoční dárek v podobě kanadského útočníka s polskými kořeny Wojtka Wolského. Ten do svého zranění odehrál 13 utkání, nastřádal 17 bodů, vstřelil 10 gólů, proměnil trestné střílení a dva ze tří nájezdů a především udivoval lehkostí a samozřejmostí při řešení ofenzivních situací.

Týmové statistiky

Třinečtí hokejisté se počtvrté v řadě umístili do třetího místa v tabulce po základní části a z posledních sedmi sezón dopadli takto šestkrát, výjimkou byl ročník 2015-16. Oceláři se popatnácté za sebou kvalifikovali do play off, tedy skončili mezi osmi, následně po zavedení předkola play off deseti týmy, které ve vyřazovacích bojích mají šanci hrát o titul republikového mistra. Nikdo jiný tak dlouhou úspěšnou sérii netahá – víc než desetkrát po sobě hrají play off pouze Plzeňští, kteří chyběli naposledy v play off 2007, resp. organizace Mountfieldu. Královéhradečtí se kvalifikovali ve všech sedmi ročnících po přestěhování klubu a v době, kdy klub působil ještě v Českých Budějovicích, také v posledních čtyřech sezónách hrál v play off. Naopak dlouhá absence končí pro Karlovy Vary. Ty se těší na svoje první vyřazovací boje od jara 2011, kde jim stopku v předkole vystavili hráči pražské Slavie, pozdější semifinálový soupeř budoucího mistra z Třince.

Z pohledu týmových statistik si Oceláři vedli v klíčových ukazatelích na výbornou. Třinečtí měli druhou nejlepší přesilovku v lize, když s úspěšností početních výhod skončili jen těsně pod hodnotou 25 %, což znamená každá čtvrtá přesilovka proměněná v gól. Zároveň jsou Třinečtí nejslušnějším týmem v lize. Oceláři od rozhodčích inkasovali jen 450 trestných minut, což v průměru dává na utkání necelých devět trestných minut (mezi čtyřmi a pěti menšími tresty). To je hodnota o 143 trestných minut lepší než v loňské základní části! Oceláři se tedy umravnili a nedávali soupeřům lacino možnost hrát v početní výhodě.

Svěřenci trenéra Varadi také vyhráli týmový Radegast index určený pro neviditelné bojovníky a hráče na černou práci. Celkem za celý tým ve statistice, kde je blokovaná střela, hit a plusový bod účasti na ledě hodnocen jedním bodem, nasbírali 1 250 bodů, což je v přepočtu na jeden zápas 24 bodů.

Z dalších zajímavých statistik vězte, že:

×
Dnes v 11:15 | Jun.
HC Slavia Praha
HC Oceláři Třinec