Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Kanadský motýlek v české bráně

31.07.2009 · Růžena Raszková
V extralize se začíná objevovat stále více mladých golmanů. Polovina týmů extraligy dává šanci chlapcům v maskách ukázat, co v nich dřímá. Většina z nich chytá z Ameriky převzatým stylem „butterfly“. Zvláště propracovaný tento styl mají českobudějovický Jakub Kovář, který má výborný rozklek a bleskurychlou lapačku, slávista Furch a Marek Schwarz, který se minulou sezonu vrátil ze zámoří.

Karlovarský Lukáš Mensator tímto stylem chytá již od 15 let. Nejvíce se zdokonalil v Kanadě, kde chytal dva roky v juniorských soutěžích. Butterfly se nejde naučit hned, ale když se na to mladí brankáři zaměří a budou si to stále zkoušet, tak jim to při chytání strašně moc ulehčí práci, hlavně budou rychlejší a budou mít větší šanci k tomu, aby puk chytili i v těžkých situacích,“ uvádí na jednom Holečkově brankářském kempu sám Mensator.

Brankářská komise ČSLH letos uskutečnila pravidelný letní tábor pro mladé talentované muže v maskách v Liberci, kde se podařilo hlavnímu vedoucímu Pavlu Kněžickému dohodnout kromě českých trenérů i odborného trenéra ze Švédska a Dallasu. Tito trenéři měli předat českým brankářským nadějím a jejich trenérům poznatky o moderním brankářském stylu „butterfly“. Přesto jsou někteří naši trenéři brankářů k tomuto stylu skeptičtí.

„Butterfly je jenom druh chytání není to vyloženě styl a pro český hokej se dá použít jen něco. Naši brankáři musí bruslit agresivněji a dostat se co nejrychleji k puku. V Kanadě kladou důraz na to, aby měl brankář ruce u těla a pokryl si prostor mezi nohama . Jestliže brankáři projde puk kolem ramene nepovažují za takovou chybu, jako když mu projde mezi betony nebo pod rukou,“ seznamuje nás s novým moderním stylem jeden z trenérů kempu v Liberci Jozef Lucák.

„U butterfly v situaci dva na jednoho se brankář po vyjetí zastaví na místě a soustředí se jen na střelce a druhého hráče si přebírá obránce. My naopak vyžadujeme, aby byl brankář komplexnější , nesoustředil se pouze na střelce, ale byl schopný chytit i případnou nahrávku,“ polemizuje o moderním stylu chytání třinecký trenér brankářů.

Brankářského kempu v Liberci se zúčastnil také mladý třinecký brankář Jiří Sklenář. „Tentokrát jsme se zaměřili na způsob bruslení a chytání puků , rozebírali jsme jednotlivé styly brankářů. Zpestřením byly speciální tréninky trenérů z Kanady a Švédska, kteří nás učili modernímu způsobu chytání,“ prozrazuje program libereckého soustředění třinecký gólman. „Chtěl jsem letět do Kanady s Ondrou Raszkou na speciální brankářskou školu, ale bohužel se mi to nepodařilo. Tak jsem se základy butterfly seznámil alespoň tady.“

 
Ondřej Raszka a Jon Elkin
 

Koncem června odletěl do Kanady juniorský brankář Ondřej Raszka, aby absolvoval na brankářské škole Jona Elkina v Torontu brankářský kurz specializovány právě na tento „motýlkářský“ styl. „Při základním rozkleku spojí brankář betony k sobě, tak že při pohledu ze předu jeho nohy a ruce vypadají jako křídla motýla,“ popisuje vznik názvu butterfly. „U nás se tomuto stylu moc trenéru nevěnuje, proto jsem rozhodl naučit se základy v zemi, kde butterfly vznikl. Elkinův kemp mi doporučil brankář Colorada Peter Budaj. Začínali zde hokejové hvězdy jako Andrew Raycroft (Vancouver) nebo Mike Smith (Tampa Bay).“

Ve městě Mississauga nedaleko Toronta strávil mladý brankář sedm dnů. „ Byli jsme rozděleni do skupin podle výkonnosti a věku. Vstávali jsme brzy ráno a hned po snídani nás čekal dvouhodinový trénink na ledě zaměřený na správnou techniku bruslení a chytání. Následoval hodinový trénink na suchu. Po obědě jsme šli opět na led, tentokrát jen na hodinu a půl. Každý den jsme měli rozbor videa,“ popisuje svůj denní program.

Ve městě Mississauga nedaleko Toronta strávil mladý brankář sedm dnů. „ Byli jsme rozděleni do skupin podle výkonnosti a věku. Vstávali jsme brzy ráno a hned po snídani nás čekal dvouhodinový trénink na ledě zaměřený na správnou techniku bruslení a chytání. Následoval hodinový trénink na suchu. Po obědě jsme šli opět na led, tentokrát jen na hodinu a půl. Každý den jsme měli rozbor videa,“ popisuje svůj denní program.

„S trenérem brankářů jsme se dohodli, že budeme pokračovat ve zdokonalování techniky. Vysvětlil jsem mu, že tento styl má více předností, než si myslí. Učili nás agresivnějšímu bruslení, abychom se dokázali pohybovat po brankovišti co nejrychleji. Při situaci dva na jednoho nejde jen o zaměření se na hráče s pukem, ale také o co nejrychlejší přesun ke druhému hráči při přihrávce. Jednou z nejdůležitějších věcí pro rychlý pohyb v bráně jsou dobře nabroušené brusle,“ uzavírá svůj rozhovor Ondřej Raszka.

×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Sparta Praha
HC Oceláři Třinec
×
Dnes v 18:00 | Dor.
HC Oceláři Třinec
HC ZUBR Přerov