Máš za sebou stáž v Utahu, jak ses tam dostal?
Dostat se na jakoukoliv stáž u týmu NHL není vůbec snadné. Dostal jsem se ke správným kontaktům a poslal žádost, poté mi Utah poslal oficiální pozvánku zúčastnit se Development kempu jako tzv. guest coach. Ten proces výběru nebyl vůbec jednoduchý, zjišťovali si o mě spoustu informací, například i u hráčů, kteří prošli organizací Utahu a jsou nyní v kontaktu se mnou. V pozici kondičního a silového trenéra z jiné organizace jsem tam byl jediný.
Jaká tam byla tvoje práce, co jsi měl na starost?
Byl jsem součástí širokého týmu lidí, kteří se o hráče na kempu starají. Servis tam je opravdu špičkový a lidí okolo týmu je mnoho. Byl to prvotní kemp po draftu NHL, takže se vše točilo okolo testování, poznávání hráčů a jejich rozvoje v posilovně a na ledě.
Jaké je zázemí týmu NHL?
Zázemí v NHL je opravdu na vysoké úrovni, jak materiálními věcmi, tak hlavně v oblasti kvality lidí, kteří pro NHL pracují a také počtem lidí na různých pozicích. Samozřejmě se bavíme o nejlepší lize světa, takže dává smysl, že oni určují trend. Ale také musím říct, že když jsem ukazoval naše zázemí, byli velice překvapeni, i oni sami srovnávali zejména naši posilovnu s týmy napříč NHL. Tohle mě moc potěšilo.
Je běžné, že trenéři z Česka jezdí na takové stáže do NHL?
Asi ne úplně běžné, ale samozřejmě jsou trenéři, zejména ti hokejoví, kteří jezdí do NHL a takových předsezónních kempů se účastní. U silových a kondičních trenérů je to jiné, spousta trenérů jezdí do USA za vzděláním, je to nezbytná součást naší práce. Většina trenérů vybírá při stážích trenéry, kteří pracují individuálně s hráči. Já se snažím vyhledávat i trenéry, kteří pracují s celým týmem, stejně jako já.
Pojďme do Třince. Jak hodnotíš letní přípravu Ocelářů?
Příprava je nyní cca v polovině. Hráči v minulém týdnu dostali krátké volno a od dnešního dne už jsou opět všichni v tréninkovém procesu. Ještě mohou pracovat samostatně, poté už se sejdeme a pracovat budeme společně. Každý den bude kombinace tréninku v posilovně a tréninku na ledě.
Jako každý rok jsme byli také na soustředění v Tatrách. Můžeš popsat, jak vypadaly tréninky tam?
Zaměření tréninkového kempu v Tatrách je vždy velice podobné. Navýšení objemu práce, zařazení mentálních tréninků a také poznávání se navzájem. Právě pro tohle byl v Tatrách ideální prostor, jelikož jsme tam byli takřka kompletní.
Každý rok je potřeba přípravu trochu inovovat. Co bylo letos nové?
Ano, samozřejmě, bez toho by to nešlo. Jelikož jsme měli přípravu delší, tak periodizace tréninkového cyklu byla trošku jiná. Byl čas na metody, které spousta hráčů v předešlých přípravách nezažila. Zase trošku jiný druh testování, které nám zajistí ještě větší individualitu v tréninkovém procesu.
Jak jsou na tom nové letní posily Ocelářů?
Některé z nově příchozích hráčů jsem už znal, takže jsem měl představu, co od nich mohu očekávat. Musím ale říct, že všichni, kteří se k nám letos připojili, se vůbec nemuseli přizpůsobovat našemu tempu, od začátku ho měli v sobě. Adaptovali se skvěle.
Máš i data, která potvrzují, že jsou na tom kluci dobře?
Hráče testujeme každý týden, víme přesně, jakým směrem směřuje příprava a zda se zdokonaluje to, co se zdokonalit má, nebo naopak ne a musíme přidat. Takže ano, jsem přesvědčený, že jdeme správným směrem. Naše práce je teď zhruba v polovině.
Jak bude vypadat srpen? I když už hráči budou makat na ledě, pořád je potřeba dřít i mimo mantinely.
Ano, u nás v Třinci to máme nastavené tak, že posilovna je součástí procesu celý rok. Nyní bude následovat období tréninku v posilovně s kombinací tréninku na ledě. Náročný měsíc, ale hráči vědí, že je to nezbytně nutné. Poté s prací v posilovně navážeme také v sezoně.