Extřinecký brankář Šimon Hrubec už v tom není sám: V rámci charitativního a dnes už v hokeji velmi dobře známému projektu Saves Help (Zákroky pomáhají) má nového parťáka.
Stal se jim jeho velký kamarád a současný třinecký obránce Bohumil Jank, který přišel s nápadem, jak k chvályhodné činnosti zapojit také hráče z pole. Výsledkem je projekt The Braves, v rámci něhož hráči za každou zblokovanou střelu na transparentní účet pošlou sto korun.
"Pomáhat druhým pro mě bylo vždy důležité. Díky mému kamarádovi Šimonovi (Hrubcovi) a jeho projektu Saves Help jsem přišel na myšlenku pomáhat druhým prostřednictvím toho, co dělám a co miluju - hraním hokeje. A protože kanadských bodů moc nesbírám, přirozeně padla volba na zblokované střely. Jsem šťastný, že tato myšlenka oslovila i spoustu mých současných a bývalých spoluhráčů. Více hráčů totiž znamená více pomoci těm, kteří ji potřebují," říká Bohumil Jank.
Jeho slova potvrzují i fakta: Hokejisté přetavili jeho myšlenku v praxi už během uplynulé sezony. V tichosti a bez mediální pozornosti se jich v nultém ročníku dalo dohromady takřka devadesát a společnými silami vybrali svou obětavostí částku ve výši takřka půl milionu korun.
Část z těchto peněz poputuje ke slovenskému hokejistovi Juraji Valachovi, kterému před 8 lety zemřela manželka při porodu dvojčat, syn Jerguš navíc utrpěl poškození mozku a potřebuje nepřetržitou péči. Dalších sto tisíc dostane organizaci DEBRA ČR, ta pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel. Peníze poslouží k nákupu zdravotnických pomůcek a speciálních obvazů. „V tuto chvíli navíc vybíráme další projekty, kterým pomůžeme zbylými penězi z právě skončeného nultého ročníku THE BRAVES. A už nyní se těším na ročníky další. Věřím, že se k nám přidají ještě další hráčky a hráči. Prvotní vlna nadšení a chuti pomáhat ze strany zapojených sportovců byla neuvěřitelná. Všem velké díky. A nekončíme,“ vzkázal spoluzakladatel projektu Michal Raszka, mimo jiné také velký fanoušek Ocelářů.
Ostatně právě v Třinci postavil Jank v uplynulé sezoně základy projektu, současnou devadesátku zapojených hokejistů tvoří skoro ze čtvrtiny Oceláři, kde se k Jankovi automaticky připojila takřka celá kabina. Lídrem mezi nimi byl Richard Nedomlel, dlouhodobě největší bojovník extraligy a již čtyřnásobný vítěz Radegast Indexu. Ten v uplynulé sezoně zblokoval 195 střel, takže na konto transparentního účtu poslal částku ve výši 19 500 korun.
"Nedo je v tomhle výjimečný a z pohledu The Braves nesmírně šikovný. Jsem rád, že do toho šel. Byl to hráč, kterého jsem oslovil jako jednoho z prvních, zda do toho půjde," líčí Jank, který má radost, že se k němu kromě spoluhráčů v Třinci přidaly i další hokejové osobnosti. Tvářemi The Braves tak jsou od začátku také Radko Gudas, Filip Hronek, Daniel Voženílek nebo Dominik Kubalík, "Musím říct, že jsem nečekal, že o tenhle projekt bude takový zájem. A že se nám podařilo domluvit tolik hráčů ještě předtím, než jsme se záměry projektu oficiálně vyšli ven. Vlastně mi snad žádný hráč, kterého jsem oslovil, neřekl, že by do toho nechtěl jít. Díky Saves Help totiž v hokejovém prostředí všichni ví, jak to funguje a že peníze končí skutečně tam, kde jsou potřeba," říká Jank.
"Budu rád, když střel, které zblokujeme v příští sezoně, bude co nejvíc. Protože čím víc jich zblokujeme, tím větší částkou budeme moct pomoci dětem a hlavně těm, kteří důležitou zdravotní péči nemají proplacenou od pojišťovny," uzavírá Jank.